مرد مفرد

دغدغه‌های یک بسیجی واقعی

مرد مفرد

دغدغه‌های یک بسیجی واقعی

۲۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۷ ثبت شده است

سیده آناشید حسینی را اصلاً نمی‌شناختم.
آن زمانی که هنوز از اینستاگرام بیرون نرفته بودم اتفاقی صفحه‌اش را دیدم.
بدون شک این پست امروز هم خواسته یا ناخواسته تبلیغی برای سیده آناشید حسینی خواهد بود، اما حرف من چیز دیگری است:
  • مرد مُفرد
- قبل از کلیک روی دکمۀ انتشار یک پست در وبلاگ، از خودمان بپرسیم که آیا خواندن این پست باعث می‌شود مخاطب احساس کند که چیز جدیدی یاد گرفته؟
به اعتقاد من هر پست وبلاگ باید طوری نوشته بشه که خواننده بعد از مطالعۀ آن بقیه روز را بهش فکر کند.
البته نوشتن چنین پُستی آسان نیست؛ می‌دانم!
  • مرد مُفرد
عاشق وبلاگ و وبلاگ نویسی هستم، چون رسانه‌ای از خود دارم و احساسات و دیدگاه‌هایم را به وسیلۀ آن منتشر و ماندگار می‌کنم. وبلاگ نوشتن، وظیفه‌ای است که احساس می‌کنم نسبت به آحاد جامعه و مردم اطرافم دارم؛ به خصوص آنهایی که زبان حرف زدن و یا قدرت نوشتن مسائل و دغدغه‌هایشان را ندارند. وبلاگ، فضایی است که چیزهایی را در آن منتشر کنم که اگر روزی در این دنیای فانی نبودم، هر مخاطبی با خواندن مطالب آن زیر لب بگوید:"دمش گرم!" و لذت ببرد. وبلاگ نوشتن یکی از بهترین ابزارها برای رشد و توسعۀ فردی برای هر انسان فرهیخته و اهل تفکری است که می‌تواند با آن به آرامشی وصف‌ناپذیر برسد.
  • مرد مُفرد
به نام خدا
مدیریت محترم سرویس وبلاگ‌نویسی بیان
موضوع: انتقاد

سلام علیکم
سال‌ها در بلاگفا نوشتیم و بعد از آن به اینجا مهاجرت کردیم. انتقاداتی دارم که در قالب سؤال و جملاتی مطرح می‌کنم؛ امیدوارم مورد توجه و پاسخگویی مناسب و قانع‌کننده قرار بگیرد:
الف) چرا سرویس وبلاگ نویسی بیان به ابزاری برای بازاریابی تبدیل شده است؟
ب) چرا کیفیت بسیاری از مطالب و وبلاگ‌های به روز شده به لحاظ ساختار و محتوا بالا نیست؟
ج) روزمره‌نویسی جزءِ حقوق هر علاقه‌مند وبلاگ نویسی است؛ اما چرا بسیاری از وبلاگ‌های برگزیدۀ بیان، روزمره‌نویسی‌های فاقد محتوای مفید همگانی و دارای معیارهای صرفاً کمی است؟
  • مرد مُفرد
امیدوارم روزی در وبلاگ‌نویسی فرا برسد که حتی یک وبلاگ غیرمفید در لیست وبلاگ‌های به روز شده نباشد. پیدا کردن وبلاگ‌های مفید و با محتوا سخت است؛ و یافتن وبلاگ‌های با ساختار و هدف سخت‌تر.
منظورم از وبلاگ‌های مفید و با محتوا، وبلاگ‌هایی است که به هر قیمتی به روز نمی‌کنند و در هر پست، یک نکته را به مخاطبان خود یاد می‌دهند. وبلاگ با ساختار نیز وبلاگی است که هدفمند و با ارزشِ دوسویۀ مدیروبلاگ-مخاطب، فعالیت می‌کند.
یکی از آفت‌های وبلاگ‌نویسی که البته ارائه‌دهندگان این سرویس‌ها نیز به آن توجهی نمی‌کنند، چند آدرسه بودن و ارسال پست‌های هرز و اسپم‌گونه است. برخی وبلاگ‌نویسان(به ویژه آنهایی که مقاصد انتفاعی و کسب پول مد نظرشان است.) تصور می‌کنند که با چند آدرس به موفقیت بیشتر و در عین حال سریع‌تر دست پیدا می‌کنند؛ در حالی که عکس این ماجرا رخ می‌دهد و به قول قدیمی‌ها: یک ده آباد به از صد ده خراب.

البته این انتقاد به سرویس‌های وبلاگ‌نویسی نیز وارد است که چرا در سیستم و الگوریتم‌های خود به راحتی اجازه ایجاد و حتی نشر محتواهای هرز را می‌دهند؟
به هر حال اگر قصد رشد در وبلاگ‌نویسی را دارید، توجه کنید که ضررهای چند آدرس داشتن بیشتر از منافعش است و این کار همانند فردی است که همزمان دنبال چند خرگوش می‌دَوَد!
  • مرد مُفرد
خبر فوت عزت‌الله انتظامی و سید ضیاءالدین دری را که شنیدم، چند ثانیه به فکر فرو رفتم و وقتی گویندۀ خبر گفت که سید ضیاءالدین دری بعد از پیوند کبد جان به جان‌آفرین تسلیم کرد، عمیق‌تر به فکر فرو رفتم: نه او از زمان مرگ خود خبر داشت و نه ما.

عزت‌الله انتظامی هم همانند دیگر انسان‌ها با همۀ افتخارات، خوبی‌ها و بدی‌هایش به سرای ابدی شتافت و تنها سرمایه و توشه‌ای که با خود برد، اعمالش است.
این خبرهای رفتن آدم‌ها همیشه یک تلنگر جدی و یادآوری به همۀ ماست: چه چیز به‌دردبخور و مفیدی به عنوان توشۀ سفر طولانی آخرت جمع کرده و می‌کنیم؟
آیا همین وبلاگ‌نویسی ما و محتواهایی که منتشر می‌کنیم، انقدر مفید است که تا مدتها هر بازدیدکننده‌ای که می‌آید، خوشش بیاید و بگوید: خدا پدرش را بیامرزد...؟

جمعه‌ها با تحقیق و علاقه عادت دارم که سورۀ مؤمنون را بخوانم. سورۀ امروز را به نیت شادی روح این دو انسان خوب می‌خوانم؛ خوب بودن نه از جهت بی‌عیب و گناه بودن که از این جهت که بالاخره با آثارشان مدتی سرگرم شدم و لذت بردم و از دغدغه‌های این جهان آسوده. شادی روح همه درگذشتگان صلوات!

  • مرد مُفرد
وارد جزئیات تخصصی تاریخی، سیاسی و اقتصادی دریاچۀ خزر نمی‌شوم و فقط به همین بسنده کنم که ما طبق قراردادهای 1921 و 1940 حقّ 50درصد از این بزرگترین دریاچۀ دنیا را داشتیم و داریم؛ اما نمی‌دانم چرا این حق تاریخی و به حق ما ملت ایران پنهان مانده؟ این نه توهم است و نه القای آنهایی که ضد نظام اسلامی حاکم بر میهن عزیزمان ایران هستند.
  • مرد مُفرد
مرد مفرد

در دایره ٔ ملک تویی نقطه ٔ مفرد
ره نیست در این دایره همتا و قرین را

عاشق نوشتن هستم؛
یک بلاگفایی سابق!
با بیش از 20سال تجربه!!
اینجانی مکانی است که دغدغه‌هایم و آنچه را که احساس می‌کنم شاید برای دیگران مفید باشد، ماندگار می‌کنم.
از توجهتان متشکرم.